Skip to content Skip to footer

Lipoliza iniekcyjna – czy jest się czego bać?

Wszystkie zabiegi medyczne budzą pewien niepokój – jest to ingerencja w organizm, który dotąd działał sprawnie. To nadal jest obawa wielu osób, które zastanawiają się nad zabiegami medycyny estetycznej. Wiele z nich jednak jest bardzo bezpiecznych, a lęki są nieuzasadnione. Tak jest m.in. w przypadku lipoliz iniekcyjnej.

Skutki uboczne lipolizy iniekcyjnej

Lipoliza iniekcyjna jest małoinwazyjnym zabiegiem z medycyny estetycznej i polega na ostrzyknięciu specjalnym preparatem miejsc, w których chce się pozbyć nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej. Zabieg nie wymaga przygotowań i hospitalizacji, odbywa się także w znieczuleniu miejscowym. skutki uboczne są niewielkie – zasinienie w miejscu iniekcji, niewielka bolesność, obrzęk i nadwrażliwość na dotyk. Wszystkie skutki uboczne mijają po kilku dniach.

Oczywiście skutki uboczne lipolizy iniekcyjnej można łagodzić lekami przeciwhistaminowymi oraz przeciwbólowymi, dzięki czemu nie uprzykrzają nadmiernie życia przez tych kilka dni występowania.

Przeciwwskazania do lipolizy iniekcyjnej

Lipoliza iniekcyjna ma także swoje przeciwwskazania. Zaburzenia krzepnięcia krwi, alergia na składniki preparatu, zmiany skórne po wcześniejszym zabiegu, choroby nerek czy wątroby definitywnie nie pozwalają na przeprowadzenie zabiegu.

Jednakże są też wskazania, które nie pozwalają na przeprowadzenie lipolizy iniekcyjnej w danym momencie, ale w przyszłości będzie to możliwe. Należą do nich: ciąża i karmienie piersią, tymczasowe zmiany skórne w miejscu ostrzykiwania (niezwiązane z wcześniejszymi zabiegami) oraz otyłość.

Warto czy nie?

Na pytanie o to, czy warto poddać się lipolizie iniekcyjnej każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Niewątpliwie jest to zabieg, który może poprawić estetykę ciała, szczególnie w miejscach i przypadkach, gdzie dieta, sport i ogólnie zdrowy tryb życia nie są w stanie pomóc w uzyskaniu satysfakcjonującego efektu. Jest to też łatwy sposób na zlikwidowanie kompleksów.

Jeśli jednak poddawanie się zabiegom medycznym wiąże się ze zbyt dużym stresem lub pojawia się prawdopodobieństwo wystąpienia poważniejszych skutków ubocznych lub nie ma pewności co do występowania przeciwwskazań, to zabieg lepiej przemyśleć – być może korzyści nie będą równoważyć stresu.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki

Leave a comment