Skip to content Skip to footer

Zasady, którymi należy się kierować przy wyborze stroju do nurkowania

Wybór właściwego stroju do nurkowania może przyprawić o istny zawrót, a nawet ból głowy. Jak dobrać strój do nurkowania, w którym będziemy się czuli komfortowo i bez przeszkód będziemy mogli przemierzać kolejne mile podwodnego świata? Pytanie jest całkiem zasadne, a odpowiedzią na nie może być kierowanie się kilkoma prostymi zasadami. Jakimi?

Po pierwsze – rozmiar ma znaczenie

Wybór odpowiedniego rozmiaru jest szczególnie ważny przy rozważaniu stroju do nurkowania idealnego dla siebie. Przy takim wyborze należy pomyśleć przede wszystkim o dopasowaniu i własnej wygodzie.

Pamiętajmy, że rozmiary strojów do nurkowania mogą się różnić w zależności od marki producenta, dlatego przed dokonaniem wyboru zawsze warto zapoznać się ze szczegółową tabelą rozmiarów.

Posty przykład. Jeżeli zdecydujemy się na piankę neoprenową, która okaże się zbyt duża, woda może przedostać się między piankę a ciało, uniemożliwiając stworzenie niezbędnej ochrony termicznej. W tym wypadku wybór mniejszego rozmiaru stroju do nurkowania może okazać się strzałem w dziesiątkę. Uwaga – kombinezon też nie powinien być zbyt mały. Przy przymierzaniu w sklepie warto trochę się w nim poruszać i porozciągać.

Po drugie – materiał

Większość kombinezonów nurkowych używa neoprenu jako głównego materiału do produkcji, ponieważ tego rodzaju tworzywo dość dobrze izoluje ciepło. Ci najbardziej wtajemniczeni wiedza przy tym, że istnieją dwa zasadnicze rodzaje neoprenu: neopren o otwartych komórkach i neopren o komórkach zamkniętych (wapienny).

Generalnie pierwsza odmiana jest uważana za mniej trwałą – warto o tym pamiętać! Z drugiej strony jednakże, strój do nurkowania wykonany z neoprenu o zamkniętych komórkach jest bardziej sztywny, przez co trudniej go założyć na ciało, a i cechy termiczne są nieco gorsze. Pomimo tego jest to materiał najczęściej używany w większości kombinezonów nurkowych, ponieważ jest przystępny cenowo i trwalszy.

Z powyższym materiałem konkuruje lycra. Modele strojów do nurkowania wykonane z lycry nadają się bardziej do ciepłych akwenów wodnych.

Po trzecie – czy styl ma znaczenie?

Nie do końca. Najważniejsza jest funkcjonalność i bezpieczeństwo, jakie zapewnia strój do nurkowania. Poza tym to nie szata czyni nurka, ale jego umiejętności.

Jeżeli zamierzamy nurkować latem i w cieplejszych wodach, to warto wybrać strój niekompletny, w którym ręce i nogi są odkryte. Na chłodniejsze dni i zimniejsze akweny odpowiedniejszy będzie pełny strój do nurkowania.

Stroje do nurkowania dostępne są w ofercie divezone.pl

Leave a comment