Skip to content Skip to footer

Jak sterylizować narzędzia chirurgiczne?

Narzędzia chirurgiczne to dość specyficzne przyrządy, które wymagają właściwej pielęgnacji i odpowiedniego czyszczenia. Ich utrzymanie w czystości to nie wszystko. Istotne jest również to, aby skutecznie je sterylizować. A do tego potrzeba specjalistycznego sprzętu.

Dezynfekcja wstępna

Proces oczyszczania narzędzi należy rozpocząć od ich wstępnej dezynfekcji. W tym celu należy je dokładnie umyć i tym samym oczyścić z różnego rodzaju zanieczyszczeń, pozostałości tkanek itd. Bądź co bądź, sprzęt chirurgiczny ma bezpośredni kontakt ze skórą człowieka i wymaga szczególnych procedur utrzymania czystości.

Jakie środki należy wykorzystać w trakcie dezynfekcji wstępnej? W tym przypadku sprawdzą się przede wszystkim preparaty o wysokim stężeniu środków bakteriobójczych, grzybobójczych i wirusobójczych. Do drugiego etapu (a więc sterylizacji) może przejść wyłącznie czyste narzędzie chirurgiczne.

Sterylizacja temperaturowa

Kolejnym etapem usuwania zanieczyszczeń (w tym wypadku patologicznych) jest sterylizacja wykonana za pomocą autoklawu. Jest to sprzęt w którym panuje bardzo duże ciśnienie i temperatura. Dzięki temu łatwiej usunąć z ich powierzchni nawet odporne na temperaturę bakterie, które w normalnych warunkach stworzyłyby przetrwalniki.

O jakiej temperaturze mowa? Narzędzie chirurgiczne sterylizuje się za pomocą pary wodnej, co w praktyce oznacza, że temperatura sterylizacji może dojść do nawet +150 stopni Celsjusza. Jest to wystarczająco dużo (w połączeniu z wysokim ciśnieniem) by poradzić sobie z patogenami.

Dodatkowe rozwiązania

W niektórych pomieszczeniach do sterylizacji wykorzystuje się szereg dodatkowych urządzeń, dzięki którym można zapewnić jeszcze wyższy stopień bezpieczeństwa. Takim urządzeniem jest chociażby lampa ultrafioletowa, która emitując światło o określonej długości, niszczy różnego rodzaju patogeny, w tym nawet najbardziej wytrzymałe wirusy i bakterie.

Podsumowując, każde narzędzie chirurgiczne wymaga co najmniej dwuetapowego dezynfekowania i sterylizowania. Dzięki temu jego użytkownik może mieć pewność, że sprzęt ten nie zaszkodzi pacjentowi w trakcie pracy na tkankach, krwi lub innych płynach fizjologicznych. Sterylizacją tychże narzędzi zajmują się specjalnie wykwalifikowane w tym kierunku osoby.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Grupa Anmar

Leave a comment