Skip to content Skip to footer

Suknie ślubne – jaką tkaninę wybrać?

Tkanina z której wykonana jest suknia ślubna, wpływa zarówno na wygląd jak i komfort noszenia. Wybór jest całkiem spory, a każdy materiał ma swoje niepowtarzalne właściwości, wobec czego warto się z nimi zapoznać i wybrać to, co najbardziej nam odpowiada.

Jakie cechy tkaniny są ważne?

Znając cechy poszczególnych materiałów, o wiele łatwiej dopasować suknię ślubną do okoliczności i potrzeb. Pierwszą rzeczą na którą należy zwrócić uwagę do waga tkaniny. Zależy ona od materiału, splotu i grubości zastosowanych włókien. Cięższe materiały są dobrym wyborem na chłodniejsze miesiące, te lżejsze najlepiej wybierać latem.

Struktura tkaniny wpływa na jej zdolność do utrzymywania kształtu. Niektóre trzymają pożądany kształt, podczas gdy inne są luźne i swobodnie spływające. Ostatnim elementem który warto brać pod uwagę jest wykończenie, które określa estetykę wizualną materiału. Najczęściej mówimy o połysku i macie.

Szarmeza

Szarmeza jest zwykle wykonana z jedwabiu, ale producenci tekstyliów mogą również wytwarzać tę tkaninę z poliestru i sztucznego jedwabiu. Przypomina lekką satynę i zazwyczaj jest bardzo błyszcząca.

Ponieważ jest lekkim materiałem, ładnie się układa i najczęściej można go znaleźć w obcisłych sukniach np. www.agnesfashiongroup.pl/suknie-slubne . Szarmeza jest powszechnie używana do dopasowanych sukienek, ponieważ idealnie przylega do ciała i podkreśla sylwetkę.

Szyfon

Suknie ślubne z szyfonu to dobry wybór latem oraz na wesela odbywające się w plenerze. Tkanina zapewnia chłód, jest przyjemna dla skóry. Lejący charakter szyfonu nadaje sukniom romantycznego, zwiewnego charakteru i lekkości.

Szyfon może być wykonany z nici jedwabnych, poliestrowych, nylonowych lub ze sztucznego jedwabiu. Jest przezroczysty, matowy i bardzo zwiewny.

Suknie ślubne z krepy

Tkanina krepowa może być wykonana z praktycznie każdego rodzaju włókna, w tym z surowego jedwabiu, bawełny, wełny lub materiałów syntetycznych, takich jak poliester. Krepa jest lekką, ciasno tkaną nieprzezroczystą tkaniną o matowym wykończeniu.

Podobnie jak szarmeza, krepa często wybierana jest do sukien dopasowanych do ciała. Idealnie pasuje do subtelnych, minimalistycznych krojów bez bogatych zdobień.

Leave a comment