Skip to content Skip to footer

Jaka wewnętrzna osłona okien sprawdzi się w kuchni?

Aranżacja okna kuchennego często przysparza nie lada trudu. Warunki panujące w kuchni wprowadzają wiele ograniczeń. Jaka wewnętrzna osłona okien sprawdzi się w kuchni?

Wskazówki do aranżacji okna kuchennego

Bardzo często okno kuchenne znajduje się bezpośrednio nad kuchennym blatem. Wprowadza to konieczność stosowania krótkich firan czy zasłon. Tekstylne elementy wystroju okna, które są powieszone nie na równi z oknem, lecz odstają w głąb pomieszczenia, powinny kończyć się minimum 20 cm nad blatem kuchennym. To rozwiązanie pozwoli nie ograniczyć nadmiernie przestrzeni roboczej, a dodatkowo na lepsze utrzymanie tekstyliów w czystości. Dłuższe firany czy zasłony mogłyby szybko ulegać zabrudzeniom. Często nieopodal okna znajduje się zlew oraz armatura, czasem także płyta kuchenna. W takim przypadku lepiej zrezygnować z firan czy zasłon na rzecz rolet.

Mimo ograniczeń, wystrój okna w kuchni zawsze powinien nawiązywać do stylu, w jakim urządzone jest dane wnętrze kuchenne i stanowić jego dopełnienie. Spójność i konsekwencja w urządzaniu pomieszczenia jest istotna nawet w tak niewielkim dodatku, jakim jest wystrój okna. Warto zadbać o kolorystykę w doborze dodatków do okna. Najlepiej, aby nawiązywała ona do kolorystyki w kuchni. Można postawić na przykład na rolety w kolorze ściany, co sprawi, że przestrzeń wyda się optycznie większa, gdyż nie będzie odcięć kolorystycznych.

W zależności od upodobań można wybierać pomiędzy delikatnymi, prześwitującymi tkaninami i zaciemniającymi materiałami, które w razie potrzeby skutecznie ograniczą promienie słoneczne.

Rolety rzymskie

Pasują zarówno do nowoczesnych wnętrz, jak i tych tradycyjnych. Wszystko zależy tak naprawdę od wzoru rolety. To doskonała alternatywa dla tradycyjnych firan i zasłon. Pełnią one zarówno funkcję osłony przed słońcem, a także spełniają rolę dekoracyjną. Zwykle łatwo zadbać o ich czystość, gdyż po demontażu nadają się do prania.

Rolety wewnętrzne

To najbardziej uniwersalny sposób na osłonę okienną. „Wzory tego typu rolet zwykle są ponadczasowe. Jest to zatem bardzo praktyczne rozwiązanie, które zapewnia największą, z przedstawionych w tym artykule, propozycję gwarantującą ochronę przeciwsłoneczną” – tłumaczy Marcin Surma z www.systemysurma.pl. Rolety są montowane w linii okna, dlatego nie zabierają przestrzeni roboczej i nie są narażone na zabrudzenia.

Zasłony i firanki

Kuchnia to pomieszczenie, w którym należy zadbać o dopływ naturalnego światła. Zasłony mogą wydawać się zbyt masywne, zwłaszcza że kuchnie przeważnie nie są duże. Ciężko utrzymać je w czystości.

Firanki w kuchni nie są najlepszym pomysłem. Jeśli już się na nie zdecydujemy, pamiętajmy o tym, by były możliwie krótkie. Firanki nie zapewniają jednak skutecznej ochrony przeciwsłonecznej.

Leave a comment