Skip to content Skip to footer

Jak wybrać roletę okienną – praktyczne porady

Obecnie producenci rolet oferują nam szeroką gamę produktów, w której każdy potencjalny klient znajdzie coś dla siebie. Unowocześniane technologie starają się dotrzymywać kroku potrzebom, które zmieniają się wraz ze stylem życia, pracą, czy warunkami rodzinnymi. Przy wyborze rolety, która jest ważną częścią wyposażenia wnętrza, nie należy zapominać o praktycznym zastosowaniu tego produktu. Szeroka gama kolorystyczna jest na tyle duża, że każdy dopasuje roletę do swojego gustu i aranżacji pomieszczenia, w której będzie się znajdować. Jak odpowiednio wybrać roletę i czym kierować się przy jej doborze? Oto kilka praktycznych porad:

  • Najważniejszym czynnikiem jest dobór odpowiedniego materiału i zastosowanej technologii w stosunku do miejsca, w którym będą się znajdować. Warto o tym pamiętać ponieważ innych rolet użyjemy wyposażając kuchnie a innych do pokoju dziecięcego. Rolety do kuchni powinny być możliwie jak najbardziej odporne na tłuszcz i inne zabrudzenia, o które w tym pomieszczeniu nie trudno. Dlatego doskonale sprawdzą się klasyczne zwijane rolety, które można dodatkowo wyposażyć w funkcję dzień – noc.
  • rolety zwijane czy rolety rzymskie? Sposób ich działania jest bardzo podobny. W przypadku rolet rzymskich materiał nie chowa się w kasecie, przez co zwijany jest do postaci harmonijki. Rolety zwijane doskonale sprawdzają się do wnętrz nowoczesnych, i tych w których wymagane jest całkowite zaciemnienie (np. podczas snu czy pracy). Rolety rzymskie wprowadzają do pomieszczenia lekkość i przestrzeń. Pomimo nieco obszerniejszej formie ich struktura daje więcej możliwości. Doskonale sprawdzą się w pokojach dziecięcych, jak i pomieszczeniach klasycznych, bądź epokowych
  • Miejsce zamontowania rolet również jest bardzo istotnym aspektem podczas wyboru. Przeglądając ofertę warto zastanowić się, w jaki sposób mamy zamiar powiesić nasze rolety. Minirolety można powiesić na ramie okiennej w sposób nieinwazyjny i zdjąć je w dowolnej chwili, klasyczne zwijane rolety są najczęściej przykręcane do okna lub przyklejane specjalnym klejem. Jeżeli forma okna bądź ściana w pobliżu nie pozwala nam w ten sposób ich zainstalować, należy szukać rolet, które będzie można powiesić na karniszu, bądź przykręcić do ściany/ sufitu nad oknami.
  • Dopasowanie modelu i koloru jest istotne ze względu na funkcjonalność. Korzystając z rolet dzień – noc możemy idealnie osłonić się przed wzrokiem sąsiadów puszczając jednocześnie do środka promienie słoneczne. Rolety transparentne zapewnią nam komfort przy codziennym użytkowaniu pomieszczeń, które znajdują się po słonecznej stronie.

Dobór rolety do okna przy tak dużej ofercie nie jest prosty, jeżeli jednak odpowiemy sobie na kilka podstawowych pytań wybór z całą pewnością stanie się prostszy.

Artykuł powstał przy współpracy z ekspertami z SURMA – Systemy osłon

Leave a comment