Jeśli jesteś zwolennikiem medycyny niekonwencjonalnej, to koniecznie przyjrzyj się bliżej nasturcji jadalnej, która stanowi źródło wielu dobroczynnych składników odżywczych. Jest to roślina ciesząca się uznaniem od stuleci. Może być spożywana lub stosowana od zewnątrz. Koneserzy chwalą sobie pyszną, a zarazem zdrową nalewkę, którą można przygotować samodzielnie w domowym zaciszu.
Na co pomaga nasturcja jadalna?
Nasturcja właściwości antybakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwzapalne sprawiają, że roślina wykorzystywana jest do walki z infekcjami. To prawdziwy strzał w dziesiątkę dla tych, którzy chcą wzmocnić odporność. Należy jednak pamiętać, że układ immunologiczny wymaga systematycznego dostarczania związków aktywnych. Konieczne jest uwzględnienie tego faktu podczas planowania menu.
Nasturcja łagodzi różnego typu zmiany skórne, a także przyspiesza gojenie się ran. Właśnie dlatego może wyciąg z omawianej rośliny może stanowić dopełnienie świadomej pielęgnacji. Spożywanie naparu usprawnia pracę jelit, co spełni oczekiwania tych, którzy borykają się z zaparciami lub innymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego.
Jak spożywać nasturcję?
Nasturcja właściwości zachęcają do regularnego spożywania. Mogłoby się wydawać, że przemycenie wspomnianej rośliny do codziennej diety jest bardzo trudne, jednak nie jest to prawa. Liście idealnie sprawdzą się w sałatce. Kwiaty o dość słodkim smaku fantastycznie komponują się z deserami. Do jedzenia nadają się także owoce, które mogą stanowić alternatywę dla owoców morza. Podstawą jest jednak to, aby umiejętnie je przygotować.
Nasturcję można aplikować bezpośrednio na skórę. W tym celu należy przygotować napar z suszu, a następnie odczekać kilkanaście minut. Po upływie kwadransa można przejść do przemywania uciążliwych zmian. Warto wspomnieć także o nalewce z nasturcji jadalnej. Jednorazowa dawka to zaledwie kilka kropel.
Czy nasturcja leczy trądzik?
Nasturcja jadalna działa antybakteryjnie, dzięki czemu wspomaga leczenia trądziku. Ponadto łagodzi stany zapalne, a także przyspiesza gojenie się skóry, co zmniejsza ryzyko wystąpienia blizn czy przebarwień. Warto jednak wziąć pod uwagę, że naturalne metody nie zastąpią kuracji farmakologicznej.