Skip to content Skip to footer

Śliwki w occie winnym

Niewielkie, sprężyste o pysznym słodkim smaku śliwki węgierki są najpopularniejszą odmianą tego owocu.
Można się nimi zajadać lub przyrządzić z nich wiele przetworów na zimowe dni.

Śliwkowe przetwory

Śliwki nadają się na dżemy lub kompoty, świetnie smakują suszone lub prosto z zalewy octowej.
Marynowanie jest chyba najstarszą metodą przechowywania żywności. Śliwki w occie winnym zachowają trwałość i swoje wartości odżywcze, a poza tym nabiorą wyjątkowego smaku. Dodając do marynaty przyprawy można stworzyć oryginalne smakowe kompozycje. Przyprawami, które świetnie pasują do śliwek są goździki, cynamon, chilli, pieprz czarny lub ziele angielskie.
Tak przygotowane owoce mogą być przystawką do ryb, pasztetów i mięs. Świetnie komponują się z serami oraz wędlinami. Można je także dodać do deserów lub sałatek.

Wartości odżywcze śliwek w occie winnym

Surowe śliwki posiadają wiele wartości odżywczych. Zalewając je marynatą, możemy być pewni, że zachowają one wszystkie wartości.


Śliwki w occie winnym zawierają pektyny. Jest to błonnik pokarmowy pochodzenia roślinnego, który wspiera prawidłowe działanie układu trawiennego. Poza tym zapobiegają one zaparciom oraz ułatwiają wchłanianie substancji odżywczych. Poza pektynami marynowane śliwki są bogate w witaminy A, C, E oraz witaminy z grupy B. Na końcu warto wspomnieć o minerałach, takich jak fosfor, magnez oraz potas, które także znajdują się w śliwkach.

Przepis na pyszne śliwki w occie winnym

5 kg śliwek dokładnie myjemy i usuwamy z nich pestki, przekładamy je do dużego garnka z pokrywką. W drugim garnku mieszamy i gotujemy 1l octu winnego, 1 kg cukru, 0,5 paczki cynamonu oraz 0,5 paczki goździków. Wrzącą zalewę wlewamy do garnka ze śliwkami i przykrywamy. Pokrywka ma ograniczyć parowanie octu. Śliwki powinny swobodnie pływać w marynacie przez 24 godziny, warto czasem je zamieszać.


Po tym czasie śliwki przekładamy na sito, aby odciekły. Następnie owoce przekładamy do słoików o pojemności 300 ml i zasypujemy je 2 łyżkami stołowymi cukru, zamykamy je i odstawiamy. Tak przygotowane owoce można podawać jako dodatek do mięs i innych potraw. Zalewę octową przelewamy do butelki i wykorzystujemy jako dodatek do sosów i sałatek. Smacznego.

Leave a comment