Szwy wchłanialne, inaczej też nazywane rozpuszczalnymi są wykorzystywane do szycia różnego rodzaju ran, w tym łączenia przerwanych tkanek miąższowych, tkanek miękkich. Szwy rozpuszczalne są innowacyjnymi nićmi chirurgicznymi, które w wielu przypadkach mogą zastąpić nici tradycyjne, nierozpuszczalne. Nici wchłanialne są coraz częściej używane w różnych zabiegach chirurgicznych, okulistycznych, ginekologicznych.
Z czego wykonane są nici chirurgiczne rozpuszczalne?
Szwy wchłanialne produkowane są zarówno z materiałów syntetycznych, jak i naturalnych. Wiele nici chirurgicznych rozpuszczalnych dodatkowo ma właściwości antybakteryjne. Dzięki temu w szytej tkance nie dochodzi do zapalenia wywołanych różnymi drobnoustrojami. Szwy rozpuszczalne mogą być plecione i powlekane. To, jakie nici chirurgiczne lekarz wybierze do szycia, zależy od wielu czynników: od miejsca szycia, od rodzaju szytej tkanki, od stanu pacjenta.
Kiedy nie należy używać szwów wchłanialnych?
Niestety mimo innowacyjnej technologii szwy rozpuszczalne nie mogą być używane w każdym przypadku. Nie zaleca się takich szwów, gdy rana jest duża. Trzeba podkreślić, że nici chirurgiczne rozpuszczalne nie są tak mocne, jak nici tradycyjne. Nie stosuje się ich w przypadku, gdy rana wymaga dłuższego trwałego podtrzymania. Szwy wchłanialne nie nadają się również w miejscach narażonych na duży ruch.
Czy szwy rozpuszczalne same znikną?
Wiele osób zastanawia się, jak wygląda proces rozpuszczania się nici chirurgicznych. Otóż tutaj głównie działa nasza fizjonomia. Szwy wchłanialne zostają rozpuszczone przez płyny ustrojowe, a także aktywność leukocytów. Nici, które są widoczne na zewnątrz, a nie rozpuściły się, po prostu same odpadną. Nie trzeba tu nic robić ani udawać się do lekarza ani do pielęgniarki.
Jak długo trwa wchłanianie się szwów rozpuszczalnych?
Na to, jak szybko nici chirurgiczne rozpuszczalne ulegną rozpadowi, wpływa kilka czynników. Przede wszystkim to, w jakim miejscu szwy zostały założone. Jedne tkanki szybciej wchłaniają nici inne wolniej. Na rozpuszczanie się szwów ma również wpływ ogólny stan zdrowia pacjenta. Jeśli pacjent jest w dobrej formie, proces ten może trwać krócej. Zazwyczaj szwy wchłanialne znikają po upływie 3-4 tygodni do nawet kilku miesięcy.