Skip to content Skip to footer

Czym jest drukowanie sublimacyjne?

Drukowanie sublimacyjne to świetny sposób na doskonałej jakości wydruki. W procesie tym stosuje się barwniki poddawane oddziaływaniu bardzo wysokich temperatur, dzięki czemu uzyskuje się niesamowite efekty wizualne wydruku.

Na czym polega „magia” sublimacji?

Pod względem technicznym Druk sublimacyjny na tkaninach to metoda nadruku, która charakteryzuje się bardzo dużą jakością. Barwnik użyty w tej metodzie jest poddawany bardzo wysokim temperaturom wynoszącym nawet 400 stopni Celsjusza. Dzięki temu substancja barwiąca ulega sublimacji, czyli szybkiemu odparowaniu. Uzyskany w ten sposób gaz szybko przedostaje się na barwioną powierzchnię, wnikając w głąb jej struktury.

Efekty sublimacji w druku

Dzięki zastosowaniu druku sublimacyjnego można uzyskać rewelacyjną jakość grafiki. Nadruk jest gładki i nie można go wyczuć rękoma. Co więcej, jest on odporny na zginanie i przecieranie tkaniny. Na uwagę zasługuje również wysoka trwałość wydruku, który doskonale znosi nawet wielokrotne pranie. Sublimacja na koszulkach to metoda, którą można stosować na różnego rodzaju materiałach. Ważne, aby ich struktura posiadała specjalne pory, poprzez które barwnik będzie skutecznie wnikał wgłąb nadrukowanego materiału tekstylnego.

Gdzie można stosować druk sublimacyjny?

Atutem drukowania sublimacyjnego jest jego wszechstronność. Barwnik może być stosowany na ceramikę i materiały tekstylne. Za pomocą tej technologii można nadrukować grafikę na wiele różnych przyrządów codziennego użytku, w tym na saszetki, podkładki pod myszki i laptopy, a także poduszki, krawaty, przeróżne maskotki i wiele innych. Nic dziwnego, że z metody tej korzystają głównie agencje reklamowe i drukarnie, które specjalizują się w tworzeniu materiałów reklamowych na różnego rodzaju powierzchniach. W ten sposób można łatwiej promować daną markę i zwiększać jej rozpoznawalność.

Reasumując, druk sublimacyjny na tkaninach, tworzywach sztucznych i ceramice to sprawdzona metoda dekoracji tych przedmiotów i to niezależnie od ich zastosowania lub przeznaczenia. Jest to też metoda stosunkowo tania i stale dopracowywana pod kątem technicznym.

Leave a comment