Coraz większa ilość osób korzysta z prywatnej opieki zdrowotnej. Wynika to nie tylko z długich terminów do lekarzy specjalistów, ale także ze znacznie lepszej oferty. Dobrze wyposażone prywatne kliniki i gabinety lekarskie pozwalają na szybszą diagnostykę i szybsze podjęcie leczenia.
Obowiązkowe wyposażenie gabinetu lekarskiego
Wszystkie gabinety lekarskie muszą spełniać wymagania zawarte w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 2019 r. Najważniejsze z nich dotyczą materiałów wykończeniowych oraz urządzeń gwarantujących zachowanie higieny.
Podłogi, ściany muszą być wykonane z materiałów umożliwiających mycie i dezynfekcję. W gabinecie musi znajdować się umywalka, podajnik ręczników, dozownik z mydłem w płynie, dyspenser z płynem dezynfekującym, pojemnik na zużyte środki higieniczne.
W zależności od specjalności w gabinecie muszą znaleźć się także odpowiednie meble, sprzęt stomatologiczny, narzędzia laryngologiczne itp.
Jak wyposażyć gabinet laryngologiczny?
Wyposażenie gabinetu laryngologicznego powinno zapewniać pacjentowi nie tylko komfort, ale także szybką i dokładną diagnostykę. Zapewni to nowoczesny sprzęt laryngologiczny m.in. unit. To urządzenie zastępuje kilka narzędzi laryngologicznych i pozwala na dokładne zdiagnozowanie chorób gardła i krtani. Podłączony monitor ułatwia lekarzowi wykrycie wszystkich zmian.
Gabinet laryngologiczny powinien być przystosowany także do badania dzieci. Odpowiedniej wielkości narzędzia laryngologiczne, nakładki na fotele znacznie ułatwiają pracę lekarzowi i dokonanie właściwej diagnozy.
Niezbędne narzędzia laryngologiczne
W gabinecie laryngologa poza nowoczesnym sprzętem muszą znaleźć się także tradycyjne narzędzia laryngologiczne. Należą do nich przede wszystkim jednorazowe szpatułki do gardła, otoskopy, laryngoskopy, lampa diagnostyczna. Ta ostatnia umożliwia lekarzowi zaglądnięcie w głąb ucha, nosa lub gardła oraz obejrzenie zmian chorobowych.
Narzędzia w gabinecie laryngologicznym muszą zapewniać pacjentom bezpieczeństwo, z tego względu muszą być sterylne. Zapewniają to jednorazowe szpatułki, wzierniki na otoskopy. Narzędzia metalowe można sterylizować w autoklawach, które także powinny znaleźć się na wyposażeniu gabinetu lekarskiego.