Praca w domowym warsztacie wymaga czasem zastosowania bardziej specjalistycznych narzędzi. Niektóre z nich to duże, masywne konstrukcje, które w zasadzie są odrębnymi stanowiskami pracy. Tak jest chociażby w przypadku wiertarek słupowych, które w praktycznie niczym nie przypominają ich ręcznych odpowiedników.
Jak to działa?
Standardowe wiertarki słupowe działają praktycznie jak samo, co wiertarki ręczne. Różnica polega na perspektywie ich użycia. W przypadku sprzętu ręcznego wygląda to tak, że to operator trzymając w dłoniach wiertarkę, wykonuje określone prace. Niestety, taka strategia wiąże się z ryzykiem wystąpienia wielu błędów.
Jak działają urządzenia słupowe? W zasadzie są one odrębnymi stanowiskami pracy. Posiadają one – jak sama nazwa wskazuje – specjalny słup, na którym wiertarka jest osadzona. Dzięki temu może ona przesuwać się w górę i w dół, zależnie od oczekiwań operatora. Do sterowania posuwem wiertarki służy specjalny, ręcznie napędzany mechanizm.
Dlaczego tak?
Dlaczego wiertarki słupowe działają właśnie tak? Wszystko po to, aby uzyskać jeszcze wyższą precyzję pracy. Użytkownik może w łatwy sposób przesunąć wiertarkę, dzięki czemu można nią nie tylko wiercić, ale też precyzyjnie nawiercać wgłębienia pod przyszłe otwory (znakować je).
W dolnej części urządzenia znajduje się specjalne imadło (uchwyt), którego zadaniem jest stabilizacja położenia wiertarki słupowej. Uchwyt ten posiada specjalną rączkę, za pomocą której można regulować siłę ucisku mechanizmu. Taka forma zabezpieczenia detalu daje pełną gwarancję, że nie poruszy się on w trakcie pracy.
Duża masa + rozmiar = dopracowany sprzęt
Dlaczego wiertarka słupowa jest tak funkcjonalna? Odpowiedź jest prosta: jej konstrukcja charakteryzuje się dużą wytrzymałością i ciężarem, w związku z czym może ona zapewnić detalowi maksymalną stabilność. Odtąd ryzyko wystąpienia błędów w trakcie wiercenia jest zdecydowanie niższe.
Podsumowując, wiertarka w konstrukcji słupowej jest funkcjonalna, stabilna i zapewnia dużo większą precyzję niż wiertarka ręczna. Należy jednocześnie pamiętać, że sprzęt ten jest przeznaczony głównie do bardzo profesjonalnych prac, w których podstawą jest dokładność i właściwe, rzetelne wymiarowanie.