Skip to content Skip to footer

Echo serca płodu – czym jest?

Echo serca płodu, czyli echokardiografia, pozwala na ocenę anatomii serca, ocenę ruchu mięśnia sercowego i zastawek oraz przepływu krwi przez serce dziecka. Za sprawą echokardiografii możliwe jest skuteczne wykrycie wielu wad serca.

Czym jest echokardiografia?

Echokardiografia potocznie nazywana jest echem serca. Jest to badanie, dzięki któremu możliwe jest wykrycie większości zaburzeń układu krążenia u dziecka. Ogromną zaletą tego typu badania jest fakt, iż można dokonać go jeszcze na etapie prenatalnym. Do zaburzeń tych zaliczyć możemy zaburzenia rytmu serca oraz wady anatomiczne serca.

Echokardiografia przeprowadzana jest najczęściej w okolicach 28. – 32. tygodnia. Oczywiście możliwe jest wykonanie wczesnego echa serca w okolicy 12. – 17. tygodnia ciąży. Warto jednak pamiętać, iż pełna ocena serca możliwa jest od 18. tygodnia. Badanie jest całkowicie bezbolesne i bezpieczne dla matki i dziecka. Więcej informacji możemy uzyskać na stronie https://www.gyncentrum.pl/echo-serca-plodu-echokardiografia.

Echokardiografia – dlaczego warto wykonać to badanie?

Bez wątpienia echo serca płodu warto wykonać, ponieważ, jeśli wynik badania okaże się prawidłowy, będzie to oznaczać, że kobieta w spokoju będzie mogła oczekiwać narodzin dziecka.

Oczywiście w sytuacji odwrotnej, czyli jeśli wynik badania okaże się nieprawidłowy, przyszła matka będzie miała możliwość urodzenia dziecka w specjalnym ośrodku.

Wskazania do echokardiografii

Echo serca płodu to podstawowe badanie kardiologiczne, które precyzyjnie opisuje stan tego narządu u nienarodzonego dziecka. Oczywiście umówić się na nie może każda ciężarna.

Najczęstszym wskazaniem do wykonania tego typu badania jest występowanie zaburzeń rytmu serca u płodu, a także podejrzenie wady serca u płodu. Innym wskazaniem okazuje się przekroczenie przez ciężarną 35. roku życia.

Leave a comment